N1MM

N1MM contest log

Na jar 2011 som sa začal zapodievať digi prevádzkou.V priebehu jarných mesiacov som rozchodil na KV HRD v.4 a WSJT v.9 na VKV. Urobil som zopár pekných MS QSO. Skúšal som HRD v kontestoch - PSK31 a RTTY. Zistil som, že to nie je kontestový log aj ked zopár som ich absolvoval. Hľadal som niečo lepšie. Z väčšieho počtu dostupných free som si koncom roku 2011 zvolil program N1MM. Imponovalo mi, že to je  voľne dostupný program, na jeho tvorbe sa podiela veľká skupina dobroľníkov a môže sa praktický každý, kto je schopný  priniesť niečo nové. V podstate všetko je vysvetlené na  webstránke.  Bolo potrebné sa prekúsať cestou pokusov k chodivému programu. Je to program na využitie CW, SSB módov v dobrom komforte, a tiež digi RTTY a PSK31. Samozrejme jeho plné využitie vyžaduje  nie len dobrú znalosť angličtiny, ale i určitú erudovanosť. Určite ani jednu z týchto podmienok nesplnam. Mám však výdrž, ísť za svojím cieľom a hľadať riešenia. Výborný je i servis. Nevedel som prísť na to, ako z PC cez N1MM ovládať prepínanie filtrov  /A , B /, nakoľko sú to vlastne rôzne nastavenia jedného DSP filtra. O pár dní mailom prišla informácia a perfektne to na prvé nastavenie fungovalo.

Postup inštalácie.

1. Stiahnúťť inštalačný program .Tento pochádza v poslednej verzii z 13.júna 2011. Nainštalovať do PC. Celý postup je v podrobnom návode .

2. Je tam tiež uvedené, že po inštalácii tohto programu je potrebné tento UPdatovať poslednou verziou N1MM Lates Updates. A ešte mnoho užitočných rád. Už sa teším na jeho využitie v daľších kontestoch na mojej novej staničke TS-590S.

 

CQ WW RTTY

 Po menšej technickej poruche TS-590, som bol prinútený použiť N1MM spolu s ICOM706MKIIG, vo svetovom conteste CQ WW RTTY v septembri 2012.

Po doterajších skúsenostiach som využil Modem /home made/ . PTT cez seriový port - optočlen - do RTX cez mikrofonný vstup. NF vstup/ výstup z PC - oddelovacie trafa- tiež do RTX cez multifunkčný mikrofónny vstup /8 pin konektor/. Výsledok bol obstojný, pri   50W PWR a ant G5RV.

 

WAE DC RTTY contest - november 2012

V tomto termíne išiel súčasne náš OK-OM DX contest. V sobotu ma čakala rodinná oslava a v nedelu sa neoplatilo začínať, tak som sa pohrával s myšlienkou skúsiť tento komplikovaný pretek. V priebehu týždňa som po večeroch usilovne študoval a postupne pripravoval môj kontestový log N1MM. Vo štvrtok v snahe ušetriť čas som použil makrá jedného amatéra. Denník sa však zasekol,  mal  som postarané o čas  hľadaním, ako sa z toho dostať.  Vadná bola iba časť DIGI - MMVARI. 

 Nebolo treba znovu inštalovať celý program. Evidencia spojení je štruktúrovaná na dvoch úrovniach. 

1. Databáza /New Database - Open Database/. 

V tejto vyššej úrovni sa ukladajú nastavené datá. Je vhodné ich  Otvoriť na jednotlivé druhy pretekov a moc nemeniť, lebo po otvorení tejto databáze sa automaticky nastavia.

2. Denník  /New log in database - Open log in database /.

V rámci jednotlivých databáz sa otvárajú nové kontestové denníky.Výhodné je otvoriť si LOG z ponuknutých pripravených pretekov. Nabehne už pripravená konfigurácia denníka. Každý takýko LOG má v sebe  dátum , kedy bol utvorený. Preto pred závodom je možné utvoriť si LOG bud na trénovanie zápisu, alebo naostro aj na nejaké QSO pred pretekom. Na pretek si otvoriť  Open log. Pri tom sa ostané nastavenia nezmenia.

3. Makrá je možné uložiť samostatne, aj k jednotlivým pretekom.

Riešenie bolo jednoduché. Po kontrole Databazy - WAE DC RTTY , ktorú som mal vytvorenú v príprave tohto preteku, som zistil, že tam nemám žiadné skutočné QSO.Tak som  databázu vymazal. Súčasne som skontroloval Makrá. To vadné makro som v textovom editore vymazal a vložim som do súboru iné, ktoré som používal v inom preteku. Po spustení programu všetko, vrátane DIGI prevádzky normálne pracovalo.

    V priehu preteku som makrá ešte mierne upravoval  podľa potreby a na záver pre tento pretek uložil. Podarilo sa mi bez väčších problémov okrem bežnývh QSO, prijať aj päť QTC správ po 10 QSO. Je to ľahšie, ako v CW prevádzke.

Výsledok        WAE DC RTTY         291 QSO + 50 QTC

CQ WW CW november 2012

Prípravu kontestového logu N1MM som započal asi týždeň vopred. Skúsenosti z predchádzajúcich pretekov sa zúročili. Použil som ovládanie TS-590S cez USB vstup - virtualny port COM8 a samostatne som riešil PTT a CW cez seriový port a modem vlastnej výroby s optočlenmi. Vstup do TS-590S - PTT cez mikrofonny konektor a CW cez 3,5 NF JACK vstupom pre obyčajný ručný cw kľúč. Zopár QSO som urobil s DX stanicami pred pretekom, všetko išlo OK. Trochu som sa pohral s umiestnením jednotlivých okien na displey, aby som sa vyvaroval predchádzajúcich chýb.

Výsledok CQ WW CW contestu 2012      830 QSO

OK DX RTTY 2012

 Začal som prípravu začiatkom decembra. Rozhodol som sa pre zmenu v RTTY a to z AFSK na FSK. Pred pretekom všetko išlo bez závad. V prevečer preteku som dorobil niektoré Makrá. V sobotu som bez problémov pretek začal. Šírku pásma som prepínal medzi 500 a 250 Hz.Parada. Ani silné stanice pár desiatok Hz vedľa nerušili. Bolo som prekvapený, ked v MMTTY sa mi darilo bez problémov dekódovať i signály na úrovni šumu. Nie všetky, záležalo na ich kvalite, prípadne celopásmového rušenia. Skúšal som na nižších pásmach CQ, nebol problém ked ma volalo viacej staníc. Vždy program niektorú zdekódoval a tlačenicu som rýchlo vybavil. Do antény išlo cca 60-70 W, tak som na pásme nebol BIG stanica. Vcelku som spokojný a teším sa na viacej obsadené preteky.

Výsledok  312 QSO

UK DX PSK 63 2013

Na tento pretek som si znova vybral kontestový log N1MM. Je možné pracovať módmi  PSK-31 - 63 - 125. Tak som to pár dní pred kontestom otestoval na pásme. Išlo to bez problémov. Použil som virtualny port COM 8 cez USB pripojenie. Nastavil som datový prenos na 38400 bitov. Program išiel dobre, bez zbytočného sekania. N1MM doporučuje túto rýchlosť a používam ju aj pri daľších programoch , kde je možnosť použitia  115200. Nemusím prestavovať porty v PC a v  TS-590-tke pri použití iného programu. Pôvodne v prvých pretekoch som používal datový prenos 9600 , čo sa mi moc neosvedčilo. PWR som mal nastavené na RTX 100 W, ale z PC som audio znížil tak, že digitalny merak ukazoval výstupný výkon cca 70 W. ALC bolo nulové. Veľmi ma prekvapili pile-up pri CQ na 80 ale i 40 a dokonca v závere i na 20 m. Maximálný výkon zúčastnených staníc mohol byť 100 W. Rušenie nebolo tak veľké, ako je u DIGI kontestovej prevádzky obvyklé. Určite to niektorí porušili, ale celkový dobrý dojem mi to nepokazilo. Za cca 14 hod aktívnej prevádzky som urobil 371 QSO.

CQWW WPX RTTY feb. 2013

Príprava na pretek prebehla v pohode nastavením kontestového logu N1MM a TS-590S na FSK RTTY a otestovaním na pár QSO. To , že som sa na tento kontest tešil. svedčí prvé QSO už v prvej minute. Program išiel bez závad a mať  lepšiu anténu na horné pásma, tak by bol výsledok lepší. Rušenie od QRO staníc nebolo nejak silné . Určite tu zohral svoju prácu 1st IF na 11,3 MHz - 500Hz + DSP prepínateľné 500/250 HZ. Bolo v preteku zopár EU staníc nielej QRO, ale i  so širším spektrom vyžarovania a teda i rušenia 2-3 kHz na obe strany. Ocenil som obmedzenie počtu ON TIME na 30 hod. pre kateg. Single. Vcelku dobre som už využíval info z DXclustra. Celkový výsledok 658 QSO.

WAE DC CW august 2013

Rozhodol som sa použiť N1MM po dobrých skúsenostiach vo WAE RTTY  november 2012. Príprava nastavenia začala asi týždeň pred pretekom. V podstate som nemal väščie problémi. Stačilo vybrať správne nový kontest v ponuke. Tiež upraviť si Makrá na ovládanie RTX cez PC. Niektoré osobitnosti pri prijme QTC.

- Príjem QTC sa robí prechodom do QTC režimu príkazom Ctrl+Z . PC vyšle signál QTC ? Príkaz Ctrl+Z sa nedá vložiť do makra.

- Po prijme čísla QTC a jeho vložení /napr 25/10 / + Enter program vyšle QRV - čo je signál, aby protistanica zača vysielať jednotlivé QTC

- kurzor čaká na prijem  TIME - CALL - NR . prechod sa robí medzerníkom a po prijme celeho QTC sa dá Enter - Program vyšle  R a protistanica pokračuje vo vysielaní daľšieho QTC. Ak nezachytíme  správu, alebo časť, tak Enter zatiaľ nedáme, ale požiadame o opakovanie napr. AGN.

- prehľad v počte prijatých QTC beží pod ovládaním Makra /F1 - F12 prípadne i viac/

- Na záver je potrebné potvrdiť prijatie ALL QTC bud ručne kľúčom, alebo cez osobitné makro. V makre sa nedá nastaviť, aby sa vyslalo číslo a počet prijatých QTC.

- súčasne je potrebné príkazom Ctrl+Z ukončiť QTC režim.

-Vytvorenie Cabrilo Logu je bez problémov, vrátane QTC.