Modem FSK

FSK prevadzku je možné robiť len zo staničky, ktorá má FSK vo výbave.Z viacerých prameňov som zistil informáciu, že tento spôsob umožňuje kvalitnešie signály RTTY z nášho RTX-u. Po viacerých upozorneniach na pásme, na horšiu kvalitu mojich signálov AFSK cez SSB vstup, som pristúpil k riešeniu ako vysielať FSK. Na slovenských a českých www strankach som toho moc nenašiel. Vcelku prehľadne je spracovaná táto téma na stranke AA5AU .Zistil som, že bude nutné preletovať výstupy 9 pin seriového portu PC. Vstup do staničky bolo potrené riešiť cez ACC2 - 13 pin konektor. Našiel som naštastie kupovaný s krátkymi farebnými vývodmi . Prepoje som robil tieneným NF káblikom . Vstup prijímaného signálu do PC som volil cez mikrofónny vstup.

Prvá skúška 2.12.2012 dopadla dobre.Modem pracuje dobre

V krátkej dobe po preteku som spojil zapojenie na CW a FSK a pomocou páčkového prepinača je možné prepínat na FSK - a CW.  V polohe CW je na scheme prepinač. V tejto polohe je tiež možné pracovať cez daľšie DIGI módy /PSK,AFSK,WSJT../. 

Modem CW AFSK

Digitálnu prevádzku som započal začiatkom roku 2011. V tomto období som postupne sa dopracoval k modemu, ktorý používam s menšími vylepšeniami aj v tomto období. Riešil som jeho viacúčelove použitie k rôznym digi programom. A tiež i k viacerým RTX  / TS-590S, ICOM706MKIIG , BMT225 /. Mám k nim urobené samostatne prepojovacie káble. V princípe ide i prenos NF signálu do PC - príjem a do RTX - vysielanie. Dalej spínanie PTT a prípadne CW kľúčovanie prostredníctvom programu.

UPOZORNENIE - prepojenie PC a TCVR TS 590S je tiež cez USB a virtuálny port v PC. Mám takto  synchronizáciu zobrazovania frekvencie, prepínanie pásma, módu a pod, teda tie, ktoré nejdú cez uvedený Modem.

                                           **  zväčšená schema na FOTO **

Transormátorky sú zo vstupných filtrov imp. zdrojov do PC.

Riešenie dvojitého PTT si vynútil môj NB, ktorý cez serivý port spínal PTT mínusovým stavom.

 

Prehlad programov pre digitalnu prevádzku, aj dalšie rady

https://www.ok2pya.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=51&Itemid=43

Další pokec o pogramoch

https://ok5im.com/linky.htm

Digi mody

Jarda OK1CJB

https://www.qsl.net/ok2pya/digimodes/index.htm

https://aintel.bi.ehu.es/psk31.html

Digi vratane modemov

https://www.athensarc.org/techindex.asp

cw interfeis je aj tu

https://tr4w.com/index.html

a určite na inete nádete celú radu daľších návodov .