VKV 2012    OM3R   JN88QQ -

Výsledok MS na VKV rok 2012 - 16.miesto

I. subreg.     144 MHz    124 QSO   28494 bod.

II. subreg.     144 MHz    111 QSO  22138 bod.

III. subreg.    144 MHz    162 QSO  40584 bod.  

VHF contest  144 MHz   140 QSO  35740 bod. dekl.

A1 MMC       144 MHz   143 QSO  38376 bod.  2.miesto OM LP

Počas VKV PA v apríli anténa neťahala, ochrana  vypínala koncový stupeň. Po premeraní som zistil, že SWR je nad 3. Pre nepriaznivé počasie nebolo možné  skontrolovať anténu na streche činžiaku.  Na II. subreginal som skúsil náhradné riešenie, vysielať zo záhradkovej chatky. Toto riešenie sa neukázalo, ako príliš výhodné, ale iné som nemal možnosť využiť. Na západ bol prekážkou asi 50 m dlhý svah, ktorý sa stal neprekonateľnou prekážkou pre VKV . Dobre išiel juh, slabšie východ. Tak som urobil, čo sa dalo.

Zaväzok, opraviť anténu na streche do PD mi skoro nevyšiel. Oprava sa uskutočnila až v sobotu ráno v deň preteku. Na štastie som dobre predpokladal, že chyba bude pravdepodobne v konektori antény. Po premeraní koaxu anténnym analyzátorom, tento vykazoval parametre v norme. Po demotovaní žiariča bola závada zistená, pár kvapiek vody v konektori žiariča.  Nahodil som žiarič z druhej F9FT a po premeraní SWR  1,2 . Tak sa mohlo z domáceho QTH pretekať. Bodový zisk bol asi o 2000 bodov lepší, ako PD 2011.

VHF contest znova z domáceho QTH , z hamšeku. Anténa na streche činžiaku. Pretek som začal s malým oneskorením.Medzi prvými desiatými dve nad 500 km a jedno nad 600 km. Po polhodine začal opäť pršať drobný dážď, zamračené až do večera. Podmienky mizerné, pomaly som vydzobkával okolie.

V nočných hodinách len mierne zlepšenie. Po dobrom odpočinku som sa tešil na lepšie počasie v nedeľu. Vlhkosť a hmla však slušne rozladila anténu. Nielen, že bol špatný príjem, ale chlapci z KMA ma upozornili, že produkujem rušenie po celom pásme. Tak som asi hodinu nechal oschnúť anténu a už som sa znova pustil do pretekania. I napriek tomu, že som obkolesený Malými Karpatami od severu cez východ až po juh, vcelku dobre sa mi darilo robiť QSO z HA a YU stanicami /vid mapka/. Smer S5 a I mám zarušený  desiatkami antén zavesenými na skladovom sile vo vydialenosti cca 500 m. Na záver poobede sa otvoril smer DL. Pribudlo zopár staníc nad 500 až 600 km. Na slabšom výsledku aj s porovnaní s III.subregionálom sa podpísali veľkou mierou nepriaznivé podmienky a počasie.

A1MMC patrí k mojim obľúbeným. Prípravu som urobil v podmienkach hamšeku. Je to výhoda, že netreba ako v poľných podmienkach prepájať kopu káblov a obávať sa čo vypadne, resp. čo som zabudol doma. Problém mi robil starší NB, resp. jeho batéria. Tak som rozchodil modernejší, ktorý má síce seriový port, ale pod XP normálne DOS nechodí. Na štastie i tento problém sa vyriešil a všetko k preteku bolo pripravené. K dobrému výsledku sa utvorili aj vonkajšie podmienky. Zo Senice a blízkeho okolia neišla daľšia stanica pretek. Tak miestne rušenie minimálne. Umožnilo mi to pracovať so stanicami na hranici šumu. To som nevedel, aké prekvapenie mi nachystajú ešte podmienky šírenia. Po prvej hodine bolo iba  12 QSO, všetko na viacnásobné zavolanie. V druhej hodine  som počul a zavolal DK0BN - 708 km. O hodinku na CQ HB9FAP v slušnej sile moje zavolanie a po opakovaní značky daľšie pekné QSO 621 km.  V štvrtej hod. prišla  čerešnička SK7MW - 800 km. Pekne čisto, musel som to chvíľu rozdýchať. Na výzvu som urobil niekoľko okolitých staníc do 250 km. Ostatné väčšinou prehliadkou pásma hore-dolu a sledovanie najmä slabých staníc. Na záver potešila SP2QBQ 619 km od Baltu, DK8SG - 648 km a niekoľko daľších nemeckých staníc. Zaujimavé bolo záverečné zistenie, že som urobil viacej nemeckých staníc, ako slovenských. To sa mi ešte nestalo.

/mapka  + report /