G P Antena na KV

Pokusy so stavbou GP anteny som robil v rokoch 2005-2006. Išlo o jednopásmovú antenu na 20 m a neskôr dvojpásmovú na 20 a 15 m.

Problém s použínaním  KV antény na činžiaku na jar 2013 ma prinútili hľadať riešenie daľšej antény na záhradnej chatke. Výsledkom môjho bádania a simulácie v programe MMANNA je 3 pásmová GP anténa 20/15/10m. Radialy na každé pásmo zvlášť a vertikálny žiarič nastavím na príslušné pásmo z pristaveného rebríka zasúvaným teleskopických dielov od spodu do seba. Zem nie je idealna,  vyžarovacia charakteristika je nedalekými stromami určite deformovaná. Testoval som ju na ALL ASIAN DX CW conteste. 10 m pásmo vôbec neišlo. To by si zaslúžilo smerovku. Bol som prekvapený dobrým výsledkom na 15 m pásme.

 

GP-L anténa

Pri hľadaní riešenia na lepšiu GP anténu som našiel zaujímavý návrh. Data boli v programe MMANA. 7-14-21-28GPL.txt (810)  Príponu si zmente z txt na .maa, inak mi to nechcelo nahrať. Nulová výška Z je v programe ne úrovni 5m. skúšal som modelovať mne prijateľnú variantu asi 2 mesiace  v programe Mmana a  súčasne som tvoril optimáne  technické riešenie v rámci skromných možností. Viacej vidieť na fotkách. Ako nosný žiarič som použil už predtým testovanú  polku na CB pásmo 27 MHz. Prečo GPL - v návode sú použité 2 indukčnosti, jedna v päte žiariča a druhá v radiale na 40m. Prikladám aj môj upravený realizovaný návod. Tiež je treba upraviť príponu na .maa. /september 2016/